امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

نحوه ی استفاده از اسپرسو ساز

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۴ سه شنبه
نحوه ی استفاده از اسپرسو ساز
چکیده این مقاله: در این مقاله می خواهیم به نحوه ی کارکرد و استفاده بهینه از اسپرسوساز بپردازیم تا عمر طولانی و مفید از این اسپرسوساز داشته باشید و به خوبی از آن اسنفاده نمایید
  • زمان مطالعه 5 دقیقه
  • 0 نظر
  • 120 بازدید

نحوه ی کار کردن با دستگاه اسپرسوساز

دستگاه اسپرسوساز را فردی به نام آنجلو موریوند و اختراع کرده است. شاید با توجه به نام دستگاه اسپرسوساز، این تصور در ذهنتان به وجود آید که از این دستگاه فقط برای تهیه ی نوشیدنی اسپرسو استفاده می کنند. در حالی که چنین نیست دستگاه اسپرسوساز برای بسیاری از نوشیدنی های دیگر که بر پایه ی قهوه باشند کاربرد دارد. نوشیدن اسپرسو تقریباً برای بیشتر افراد دنیا به یک عادت تبدیل شده است که از نوشیدن آن بسیار لذت می برند. در این مقاله می خواهیم به توضیح در مورد نحوه ی کار کردن اسپرسوساز بپردازیم تا کاربران به خوبی نحوه ی استفاده از این دستگاه را یاد بگیرند.

 

نحوه ی کار کردن با دستگاه اسپرسوساز

 

نحوه ی کار کردن آب و پمپ دستگاه اسپرسوساز

اولین مرحله برای کارکرد اسپرسوساز، گذراندن آب، نزدیک به نقطه ی جوش از پودر قهوه ی فشرده است. برای انجام این کار باید آب با فشار زیاد به محفظه ی قهوه وارد شود. در اکثر دستگاه های اسپرسوساز، پمپ آب به صورت برقی انجام می شود؛ بعضی از دستگاه های دیگر وجود دارند که به صورت دستی، آب را با فشار زیاد پمپ می کنند. یک اسپرسوی خوب به آب پاک و تمیزی نیاز دارد که املاح معنی آن بیش از اندازه زیاد د یا خیلی کم نباشد. در بسیاری از دستگاه های اسپرسوساز مدرن از یک پمپ الکتریکی برای به وجود آوردن نیرو و فشار مورد نیاز استفاده می شود.

 

پمپ در نحوه ی کارکرد دستگاه اسپرسوساز

 

نحوه کار کردن بویلر دستگاه اسپرسوساز

یک قسمت مهم در دستگاه اسپرسوساز بویلر می باشد که وظیفه ی آن حرارت دادن آب است. همه ی دستگاه های اسپرسوساز دارای قسمتی به نام بویلر یا همان دیگ بخار هستند. میزان دمای آبی که از محفظه قهوه عبور می کند، در طعم قهوه بسیار تأثیر گذار است. وظیفه ی بویلر افزایش دمای آب است و نباید به هیچ عنوان بخاراضافی تولید کند. دستگاه های اسپرسو ساز حرفه ای معمولاً دارای سیستم بویلر دوگانه می باشند. در سیستم دوگانه، یک بخش را برای دم کردن و یک بخش را برای بخار دادن اختصاص داده اند. با وجود داشتن بویلرهای دوگانه، نیاز به دماهای مختلف آب برطرف خواهد شد. دمای آب در زمان دم کردن باید 93 درجه سانتی گراد باشد و در زمان بخار دادن نیز دمای آب باید به 100 درجه ی سانتی گراد برسد. اگر دمای آب دارای ثبات نباشد، کیفیت طعم و کارکرد اسپرسوساز پایین می آید. بیشتر دستگاه های اسپرسوساز دارای یک جریان ساز بخار هستند. این جریان سازها با یک لوله ی نازک فلزی متصل به دستگاه اسپرسوساز است. این لوله ی نازک بخار داغ حاصل از بویلر را منتشر می کند و با اتصال به بخش مخزن شیر، با فشار بخار شیر را گرم می کند و به آن بافتی می دهد که برای تهیه ی کاپوچینو و لاته مناسب می شود.

 

کنترل فشار و دمای دیجیتال

ساخت یک اسپرسوی باکیفیت، از نظر شدت فشار و گرما واقعاً هنر می خواهد. کوچکترین تغییر در دمای آب می تواند به شدت بر کیفیت قهوه تأثیر بگذارد؛ بنابراین لازم است که به دقت دما و میزان فشار وارد آمده بر قهوه ی آسیاب شده و استفاده ی درست از اسپرسو ساز کنترل شود.

 

نحوه ی کار کردن پرتا فیلتر دستگاه اسپرسوساز

یکی از قسمت های مهم دستگاه اسپرسوساز پرتا فیلتر است. پرتافیلتر می تواند جزئی از اجزای مهم دستگاه اسپرسوساز باشد. پرتا فیلترها بسته به نوع دستگاه و کاربری آن ابعاد مختلفی دارند. یکی از اجزای دستگاه اسپرسو دسته ای است که پودر قهوه را داخل آن ریخته و فشرده می کنیم. پرتا فیلتر مخزن مخصوص قهوه ی آسیاب شده در اسپرسوساز می باشد و تنها قطعه ای است که به طور کامل از دستگاه جدا شده و دوباره متصل می شود.

 

نحوه ی کار کردن پرتا فیلتر دستگاه اسپرسوساز

 

نحوه کار کردن هدگروپ دستگاه اسپرسوساز

هدگروپ آخرین بخشی است که نوشیدنی پیش از رسیدن به فنجان شما از آن عبور می کند. هد گروپ را معمولاً به تنهایی و با نام گروپ نیز به کار می برند. دستگاه های معمولی اسپرسوساز، معمولاً یک هدگروپ دارند در حالی که اسپرسوسازهای حرفه ای و صنعتی می توانند تا هفت هدگروپ داشته باشند. هدگروپ به دو نوع تقسیم می شود. هدگروپ متصل، هدگروپ نیمه متصل. هدگروپ متصل مستقیماً به بویلر متصل می باشد و به سرعت آب جوش آمده را دریافت می کند. همین امر متصل بودن باعث ثبات درجه ی حرارت آب در همه ی حالت ها می شود. از سوی دیگر هدگروپ نیمه متصل، به وسیله ی یک مبدل حرارتی از بویلر جدا می شود. در هدگروپ های نیمه متصل ثبات کمتری در حفظ دما وجود دارد و در نتیجه دمای آب نوسان خواهد داشت.

 

نحوه ی کار کردن با دستگاه اسپرسوساز

 

کلام آخر

کار کردن صحیح با اسپرسوساز می تواند مانند نوشیدن یک اسپرسو لذت بخش باشد؛ بنابراین با یاد گرفتن این کار، هر روز و هر لحظه در هر زمان و مکانی که باشد این حس خوش شیرین را تجربه کنید. موفقیت شما عزیزان در انجام دادن هر کاری به نحو احسنت آرزوی قلبی ما است.

 

نحوه ی کار کردن با دستگاه اسپرسوساز

 

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران